Cushingův syndrom

Jak se z chlupáče stane naháč?

Majitelka dvanáctileté kastrované fenky křížence k nám přišla s tím, že její Dina před půl rokem začala začala línat, ale už jí nenarostla nová srst. První holá místa uváděla na ocase, nyní už má vylysaná celá záda. Jiné změny nezaznamenala. Fenka se nedrbala, neměla žádné pupínky ani boláky. Při klinickém vyšetření byla zjištěna obezita, na středně velkého psa vážila úctyhodných 23,5 kg, břicho mělo tvar soudku. Kůže byla pevná, sušší, s rozsáhlými alopeciemi oblasti zad, zádě a ocasu. I přes počáteční obavy majitelky z napadení parazity jsem vyslovila podezření na hormonální onemocnění a doporučila odběr krve. Hladina hormonů štítné žlázy byla výrazně snížená, diagnóza tedy zněla – HYPOTHYREÓZA. V krvi se však objevily i další podezřelé změny, proto jsme se s majitelkou domluvily ještě na specifickém vyšetření moči. Dina dostala tabletky podle rozpisu a ve stanovené hodiny majitelka pečlivě odebrala vzorky. Z laboratoře zněla zpráva – HYPERADRENOKORTICISMUS, tedy zvýšená funkce nadledvin. Bylo tedy nutné řešit hned dvě hormonální onemocnění!

Foto před léčbou


Nejprve bylo potřeba doplnit chybějící hormony štítné žlázy, proto dostala Dina tablety s obsahem thyroxinu. Co ale s nadbytečnými hormony nadledvin?
Možnosti řešení jsou v zásadě dvě. Buďto bude fenka muset brát doživodně tablety trilostanu potlačující produkci hormonů nadledvin, které ale časem mohou přestat dostatečně působit, nebo dostane silné léky – mitotan, které při správném podání nadměrnou funkci nadledvin upraví. Při rozhodování, který typ léčby u Diny nasadit, byla jednou z nejdůležitějších věcí svědomitost majitelky, protože při nedostatečné spolupráci majitele a veterinárního lékaře mohou tyto léky pacienta i zabít! Panička Diny však byla spolehlivá, proto jsme se dohodly na razantnějším typu léčby. Po počátečním nastavení správné dávky léků, kdy hladina hormonů kolísala, se funkce nadledvin natolik ustálila, že bylo možno tablety na několik měsíců úplně vysadit. Během té doby se pravidelně kontrolovala krev i moč. Nyní bere Dina pouze půl tablety 1x za měsíc a léky na štítnou žlázu, které se nahradit nedají. A výsledek? Za půl roku úplně zarostla, má krásnou lesklou srst, zhubla beze změny dávky krmení na optimálních 15,7 kg, je aktivní a veselá. Přejeme Dinušce a její zodpovědné majitelce mnoho dalších společných šťastně strávených let.

Foto po léčbě