Dysplazie kyčelního kloubu, JPS, TPO, plastika DAR

p1220111_1DKK je geneticky podmíněné VÝVOJOVÉ onemocnění, postihující především střední a velká psí plemena. Vzniku onemocnění předchází zvýšená laxita (volnější pohyb hlavice stehenní kosti v kyčelní jamce) kyčelního kloubu.

První podezření na toto onemocnění může být vysloveno již u druhého anebo třetího očkování, a to na základě specifických příznaků a plemenné predispozice. Jedná se tedy o věk 10 – 12 týdnů štěněte. Vždy se doporučuje ortopedické a RTG vyšetření. Tyto metody se provádí v tzv. sedaci (tj. uklidnění, utišení), neboť je nutná relaxace svaloviny a p1220112_1malí pacienti nemají samo sebou dostatek trpělivosti a vyšetření pro ně bývá nepohodlné. Klinicky zjišťujeme tzv. Ortolaniho příznak a úhel luxace a repozice, tj. návratu hlavice do kyčelní jamky. Speciální polohování při RTG vyšetření pak potvrdí míru vysunutí hlavice z jamky a tím i volnost kloubního spojení. Větší laxita rovná se rychlejší rozvoj DKK.

JPS je preventivní chirurgické ošetření pánevní spony rostoucího zvířete. To donutí pánev k takovému rozevření, aby nám kyčelní jamky lépe kryly hlavice stehenních kostí. Tím omezíme negativní důsledky zvýšené laxity. Čím mladší je zvíře v době ošetření, tím lepšího  krytí a tedy i lepšího výsledku dosáhneme. Ošetření má nejvýraznější efekt u pacientů ve věku 3 – 4 měsíců.

TPO je další z možných preventivních zákroků upravujících geometrii kyčelního klobu. Jedná se o přetětí kostí pánve, jejich rotaci a ukotvení pod změněných úhlem pomocí speciální ploténky. Zákrok je indikován u zvýřat do věku 10-12 měsíců. Nesmí mít RTG příznaky dysplazie (změny na hlavici stehenní kosti a kyčelní jamce).

 

Plastika DAR je chirurgická metoda omezení laxity kyčelního kloubu u pacientů s už rozvinutou dysplázií. Kostním štěpem ukotveným nad dorsálním (horním) okrajem kyčelní jamky se vytvoří stříška, která brání vyskakování (subluxaci) hlavice stehenní kosti.