Kastrace feny

p1170071_1Jedná se o běžný zákrok, který je obvykle doporučován majitelům fen, které nejsou určeny k chovu. Důležitým faktem této operace je také praxí ověřená prevence vzniku nádorů mléčné žlázy, kdy samotné statistiky uvádějí pokles výskytu tohoto onemocnění o více než 90%. Nejvhodnější načasování spadá na dobu nejpozději po prvním hárání.

Dále se kastrací fena ubrání onemocněním pohlavního aparátu a hormonálním potížím, mezi které jsou řazeny nepravidelná říje, falešná březost, cysty na vaječnících, hyperplazie p1170073_1endometria, mukometra, pyometra, diabetes. Právě tyto nemoci mohou feny obzvláště ve vyšším věku ohrozit na životě.

Samotný proces kastrace je naplánovaný a vyžaduje zhruba 12 hodinovou hladovku. Dle věku a zdravotního stavu fenky je doporučováno, popř. vyžadováno, předoperační vyšetření. Standardně se odstraňují vaječníky (= ovariektomie), děloha, je-li zdravá, se ponechává v těle, čímž se fixuje močové ústrojí a tím je tak i snižováno riziko pomočování (neboli tzv. inkontinence). Zjistíme – li nějaké změny na děloze, odstraňujeme i ji (= ovariohysterektomie).

Kastrace není nijak složitou operací, pomáhá taktéž předejít nežádoucímu nakrytí.

Vaječníky právě odebrané
Vaječníky
Půl hodiny po skončení anestezie
Půl hodiny po skončení anestezie